Da li se Amerikanci kucaju jajima!? šŸ£

Oduvek su se razlikovali katolički i pravoslavni hriŔćanski običaji. Ne samo uzajamno već i između naroda. Tako se na primer razlikuje i tradicija katolika u Evropi i onih u Americi.

Lov na uskrŔnja jaja

Ima li Å”ta uzbudljivije od osećaja kad izjurimo iz sobe čim oči otvorimo, kako bismo se bacili u potragu za poklonom koji je doneo zeka? Sličan običaj svih hriŔćana je upravo ovaj. U Americi je to slučaj sa korpom punom slatkiÅ”a i jaja, dok se kod nas poklonu u zube ne gleda pa i nije nužno da bude u korpi.

Amerikanci to zovu i ,,lov na uskrÅ”nja jajaā€ te korpicu sakrivaju na različitim mestima kako bi deca mogla da istražuju verovajući da je zec tokom noći sakrio darove baÅ” za njih.

Sem lova na korpicu, odrasli sakrivaju i sokove, pivo i slično te navode decu da vrŔe potragu i za tim.

Odlazak u crkvu

Odlazak u crkvu, molitva i pričeŔće su univerzalni običaji za sve hriŔćane. Kod američkih katolika neÅ”to veći procenat ljudi zaista i odlazi u crkvu sa svojom porodicom nakon pronalaska uskrÅ”nje korpe. Å to bi Amerikanci rekli ,,We go to church to pay our respect to Godā€.

Vreme sa porodicom

Kao i svaki praznik, i ovaj se provodi u druŔtvu najbližih. U Americi je običaj da se pored celodnevnog druženja igraju karte i sprovede trka zvana egg roll race.

Egg roll race

U ovoj igrici učestvuju deca mlađa od 13 godina zajedno sa svojim rodilteljima pri čemu se guraju jaja kroz travu dugačkom kaÅ”ikom. Pobednik je onaj koji prvi stigne do cilja.

Tradicija je da ovom događaju svojim prisustvom doprinesu i ljudi iz sveta politike tako da se pojavljuju i razne ličnosti iz the White House-a obučeni u uskrÅ”nje kostime.

The White House Easter egg roll Barack Obama, 2009.

Da li se Amerikanci kucaju jajima?

NE! Ovaj običaj je popularaniji Ŕirom Evrope gde i katolici i pravoslavci učestvuju u borbi za najjače jaje. Amerikancima je ovo čudno i mnogi nisu nikad ni čuli za ovaj naŔ običaj. Jedino Jevreji na prostorima Amerike umeju da se poigraju na ovaj način.

UskrŔnja trpeza

Pored Å”unke, za Uskrs je na američkoj trpezi popularna i ćurka! Ceo dan se gosti, uživa u hrani i vinuā€¦ BaÅ” kao i kod nas! šŸ˜Š

Srećne praznike želi vam Experience ā­ļø