Orijentacija za Work and Travel leto

Orijentacija za Work and Travel u Americi je nužna stvar ukoliko želiš da budeš upoznat/a sa najvažnijim informacijama i dobiješ bitne smernice još pre odolaska. Ukoliko nisi hvatao/la beleške lično na orijentaciji – ovde imaš uvid u glavne stavke.

Koja je uloga sponzorske agencije?

Sponzor je odgovoran za tvoj boravak i rad u Americi. On je dužan da ti obezbedi normalne uslove rada, pruža podršku ukoliko imaš problema, bude dostupan 24h na telefonskoj liniji i kontaktira te jedanput mesečno.

Većina sponzora traži dokaz u obliku slika kako bi bili sigurni da studenti učestvuju u kulturološkim aktivnostima (odlasci u muzeje, izložbe, koncerte, piknike…) jer je to glavna karakteristika za Work and Travel program.

I sponzor i poslodavac moraju da se ponašaju prema tebi isto kao i prema Amerikancu istih kvalifikacija. Pod time se podrazumeva da ti obezbedi u proseku naznačen broj sati u radnoj ponudi, da ti isplati najmanje minimalnu Federalnu zakonsku satnicu od $7,25, poštuje zakone o radu i tvoja prava.

za Work and Travel

Koja je tvoja odgovornost?

Ispoštuj datum početka i kraja radnog ugovora koji si potpisao sa poslodavcem. Po dolasku je kod nekih poslodavaca moguć i test na drogu.

Step 1: Arrival check in (aktivacija SEVIS-a)

Step 2: Aplikacija za socijalni broj

Step 3: Otvaranje bankovnog računa

Step 4: Monthly check-in

Redovno odgovaraj na mejlove sponzoru jer u suprotnom imaju pravo da ti ukinu vizu.

Ukoliko imaš novu adresu stanovanja, broj telefona ili email obavesti sponzora!

Drugi posao ili nova adresa

Ako napustiš posao, promeniš lokaciju ili nađeš novi posao odmah treba da javiš sponzoru.

Ukoliko si pronašao/la drugi posao potrebno je da pošalješ radnu ponudu sponzoru. On mora da ga odobri iz više razloga. Na prvom mestu su tvoja bezbednost i sigurnost.

Obaveze pre Amerike

Kupi karticu već u Srbiji i budi dostupan/a čim sletiš u SAD. Karticu možeš nabaviti u našoj kancelariji a aktiviramo je dan pred tvoj odlazak i služi te u trajanju od mesec dana nakon čega možeš online produžiti važenje paketa.

Na sajtu willmyphonework.net izaberi model telefona i ATNT mrežu i time proveri da li tvoj telefon podržava istu.

Prvi paket $30: Neograničen SMS, 30 minuta razgovora sa Srbijom, 4GB interneta

Drugi paket $40: Negraničen SMS, 60 minuta razgovora sa Srbijom, 8GB interneta

• Ostvari kontakt sa poslodavcem

Ukoliko se javiš i ostvariš prvi kontakt mejlom, već tada ostvaljaš dobar prvi utisak. Možeš mu napisati nešto u stilu da si dobio/la vizu, da stižeš tog i tog datuma, usput možeš pitati kakve su uniforme i da li možeš nešto da poneseš sa sobom.

Experience aplikacija za Work and Travel studente

Imaj na svom telefonu uvek sa sobom

• Obaveštenja
  • Plan puta do poslodavca sa aerodroma