Do Masačusetsa i nazad

Ćaos drugari!

Moje ime je Igor, student sam VI godine Medicinskog fakulteta u Beogradu. Leto 2008 sam proveo u USA na programu Work and Travel preko agencije Experience.Po preporuci cimera koji je prethodne godine isao preko ove agencije obojica smo isli i toplo bih je preporucio svima jer je najpovoljnija;-)

Kada mi neko zatraži da opišem svoj boravak u Americi ne znam odakle da počnem sa opisivanjem jer lepa sećanja kao lavina naviru.To je prelepo iskustvo koje bih svima preporučio.Posle Amerike se osećam mnogo sposobnije ,bogatije i što je najvažnije iza sebe imam predivno iskustvo koje mogu da podelim sa svojim prijateljima.

Ja sam ceo radni deo svog programa proveo u malom gradicu Provincetown na Cape Codu (na severu, ka granici sa Kanadom) u državi Masačusets.Gradić je mali,tokom zimskih meseci skoro potpuno iseljen i ima nesto vise od 2000 stanovnika ali je leti prava atrakcija.U Avgustu 2008 tokom karnevalske nedelje koja je najvažniji događaj za stanovnike i turiste u ovom prelepom gradiću bilo je oko 30000 ljudi.

Karnevalska nedelja u avgustu-najlepsi i „najludji“ period godine-svi su pijani i trose novac kao sumanuti;-))

Ja sam radio jednom hotelu kao housekeeper i tu sam imao besplatan smeštaj i platu oko 8$ po satu plus tips koji je bio prosečno oko 80 $ nedeljno.Ovaj posao u Provincetownu spada među slabije plaćene ali je velika pogodnost što imate besplatan smeštaj koji je jako skup(oko 200$ nedeljno).Taj hotel je u stvari quest house kojima Ptown obiluje,dakle nisu hoteli kao kod nas već su to kućice koje su preuređene za goste,dva ili tri sprata i oko 10 ak soba u kućici.Ja sam radio u Benchmarku jednoj od najskupljih i najpopularnijih u strogom centru grada.Inače pošto je gradić jako mali onda je skoro sve u centru i sa jednog do drugog posla možete da idete pešaka(ogromna prednost u odnosu na velike gradove gde morate da koristite javni prevoz).

U Benchmarku koji je bio svima nama prvi posao smo ziveli kao jedna velika srecna porodica i dozivljavali smo ga kao kucu, bazu u koju smo se svi vracali umorni sa dugog posla.Najlepsi su mi bili trenutci kada uvece pored bazena nas 4 prepricavamo jedni drugima dogodovstine sa posla.

Moj drugi posao je bio u restoranu Patio gde sam poceo kao busser a potom sam poceo da radim i kao runner.Posao je u prvom slucaju da kada gosti iz restorana odu pocistis sto i namestis za nove goste a u drugom slucaju tj kao runner sam servirao hranu gostima.Konobar uzme narudzbinu a runner iznese hranu iz kunhinje i posluzi goste.Runner zahteva malo bolje znanje engleskog jezika jer gosti cesto pitaju za detalje o hrani i zacinima ali to nije problem,brzo se udje u stos.

Na kraju programa sam zaradio dovoljno novca da sebi kupim sve sto sam zeleo i da vratim pozajmljeni novac.Bilo je u finansijskom smislu vise nego korisno,a da na pominjem divne ljude koje sam tamo upoznao i sa kojima sam i danas u kontaktu.Amerika je divna zemlja,ljudi su prijatni a najlepse je sto svoj rad mozete naplatiti na pravi nacin.Planiram da kod istih ljudi idem i ove godine.

Ukoliko imate bilo kakvo pitanje rado cu odgovoriti svima.Moj mejl je igordumic@yahoo.com